środa, 29 kwietnia 2020

SZTUKA SIĘGANIA GWIAZD - CHIARA PARENTIStrach to uczucie, które każdy z nas, tak sobie myślę, dobrze zna i bardzo się go boi. Ale czy jest możliwe życie bez jakiegokolwiek strachu?

No nie, bo to też jest dla nas poniekąd zdrowa reakcja przed realnym zagrożeniem. 
Jest dla nas wtedy niezdrowa, gdy dominuje w naszym życiu i jest nieuzasadniona.
Bardzo często przekazują nam ją bezwiednie nasi rodzice, ciągle chroniąc nas przed wszystkim w życiu. Chcą dobrze, a wychodzi niestety wręcz odwrotnie...

Strach, to on często nas praliżuje i zamyka przed nami wiele dróg oraz drzwi. A przecież w ciągłym starchu też żyć nie można!
Trzeba znaleść ten balans, by umieć go też w życiu poskromić i oddychać pełną piersią, doświadczać nowego, eksplorować swoje życie tu i teraz, bo mamy je przecież jedno.

Taki wstęp do książki pt. "Sztuka sięgania gwiazd" autorki  Chiara Parenti (wydawnictwo ZNAK, do kupienia TU), która określana jest jako włoska Jojo Moyes. (jak nie znacie książek Jojo Moyes to bardzo polecam! Są fanatstyczne!)


Ta pozycja dokładnie pokazuje nam, że ze stachem trzeba się zaprzyjaźnić, a doświadczanie wielu rzeczy, których w pierwszym momencie sie boimi, tak naprawdę bardzo nas hartuje i pokazuje jacy jesteśmy silni i jakie życie ma piękne barwy. 

Historia opowiada o dziewczynie o imieniu Sola, o jej panicznym  strachu i powodach, dla których postanawia to zmienić, by przerwać swój byt istnienia w okropnie grubej skrupie, jaką stworzyła.


W swoim życiu nigdy nie wychodziła poza swoją strefę komfortu. Zawsze żyła bezpiecznie, zamykając się w sobie. Takie życie na dłuższą metę można porównać do życia w klatce, w której brakuje już powietrza. Takie prozaiczne, jak dla niektórych rzeczy, jak lot samolotem, zdjazd kolejką w parku rozrywki czy też głupia jazda na rolkach totalnie ją paraliżują. Jednak w tym wszystkim znajduje spósob na oswojenie tego strachu oraz odwagę na zakosztowanie uczucia miłości.


To piekna historia, w której, jak myślę każdy z nas poniekąd odnajdzie cząstkę siebie. Lekka, a jendocześnie dająca do myślenia. Autorka bardzo audentycznie przeprowadza nas przez kolejne zmagania bohaterki, a w nas w głębi duszy, odzywa się uczycie, podczas którego bardzo jej w tej drodze kibicujemy. Książka dodaje sił i przekazuje bardzo pozytywną energię. Mi czytało się ją bardzo, bardzo przyjemnie.
Warto z niej zamapiętać jedno - "Strach jest zaraźliwy, ale odwaga też taka jest."

Do następnego!
1 komentarz :

  1. Są takie książki, które po prostu zmieniają życie. Jedną z takich książek była dla mnie Potęga Podświadomości. Coś czuję, że ta będzie drugą.

    OdpowiedzUsuń