poniedziałek, 3 sierpnia 2020

KSIĄŻKI NA DRUGĄ POŁOWĘ WAKACJI


Czy zdajecie sobie sprawę, że jesteśmy już za półmetkiem wakacji? Jak ten czas leci!

Dziś chciałbym Wam polecieć 3 pozycje do poczytania, które mi bardzo się spodobały i dały szansę na chwilę relaksu przed snem, bo wtedy tak naprawdę najbardziej lubię czytać. Książka, melisa z plasterkiem cytryny i aromatyczna woń lawendy to jest to co kocham!Pierwsza z nich pod tytułem „Do szczęścia przez łzy” Marianne Williamson, cenionej mówczyni i pisarki, jest bardzo fajnym poradnikiem, który w obecnej sytuacji, w której się znaleźliśmy, myślę, że może pomóc zrozumieć jej istotę. Przez to, że rzeczywistość zsyła nam niepewne dni, niepewne jutro, wiemy, że musimy zachować spokój ducha, ale jak? - pojawia się pytanie.

Autorka książki przekonuje, że unikanie cierpienia i blokowanie się na nie wcale nie jest zdrowym sposobem i lekiem. Jest to tylko forma ucieczki, która tak naprawdę do niczego nie prowadzi. Istotą powinna być konfrontacja i stawianie czoła trudnym sytuacjom, jakie stawia przed nami życie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zaradzić coś temu problemowi i cieszyć się szczęściem. Czy wiecie, że tak naprawdę wszystkie działania wymagają czasu i cierpliwość w przypadku złego stanu emocjonalnego jest tak naprawdę bardzo ważna? Czy wiecie, że tak naprawdę okres cierpienia emocjonalnego nie jest jednym z objawów depresji, a tak naprawdę czynnikiem, który pozwala, by się z niej wyrwać i wyswobodzić? Na te i inne ciekawe pytania autorka bardzo trafnie odpowiada wplatając w to swoje historie życiowe.

Drugą książką jest książka Romana Klasy pod tytułem „Operator 112”. Czy zastanawialiście się, kto sprawuje takie zawody i staje się operatorem chyba najbardziej wymagającego call center? Jak silne psychicznie muszą być te osoby i z jakimi problemami się spotykają?
Książka, którą Wam polecam jest bardzo ciekawa i odkrywa zaplecze działania Centrum Powiadomienia Ratunkowego. Rozkłada jego działanie na czynniki pierwsze. Opisuje z czym zmagał się operator numeru 112, jak radził sobie z ze zmęczeniem w pracy, przedstawił swoje realia w tym zawodzie i jego prawdziwe zadania. Zadaliście sobie kiedyś pytanie, ile taki operator zarabia? W tej książce znajdziecie czarno na białym wszystkie aspekty tego zawodu, które czasem łapią za serce, a czasem sprawiają że robi się wam naprawdę przykro...

Autor na końcu książki podsunął także bardzo trafne wskazówki z jego punktu widzenia, które pomogą w wykonaniu telefonu pod numer 112. Jak się zachować, co powiedzieć, by było to jasne i zrozumiałe dla obu stron podczas tak emocjonalnego zdarzenia.


Trzecia pozycją jest książka Mario Escobara pod tytułem „Dzieci żółtej gwiazdy”. Autor, jakże lubianej przeze mnie „Kołysanki z Auschwitz” przedstawia historię dwóch braci Jakoba i Moise Stein żydowskiego pochodzenia. Opiekuje się nimi ciotka w Paryżu w czasach nazistowskiej okupacji. Rodzice braci w tym czasie poszukują miejsca, gdzie mogliby bezpiecznie się zatrzymać. Sytuacja się komplikuje, kiedy chłopcy wpadają w ręce francuskiej żandarmerii, która z rozkazu nazistów aresztuje chłopców i zabiera do ogromnej budowli nieopodal Wieży Eiffla. Mimo wszystko udaje im się znaleźć metodę na ucieczkę. Niestety powrót do ciotki okazuje się niemożliwy, gdyż ta ginie z rąk Niemców. Od tamtej pory zaczyna się ich tułaczka, w której pomagają im przypadkowi bezinteresowni ludzie. Historia niesamowicie chwyta za serce mimo, że jest fikcyjna. Bracia Stein reprezentują tu autentyczne losy wielu żydowskich dzieci w tamtym czasie, których los bardzo mocno doświadczał i pokazywał, że dobro drugiego człowieka daje ogromną nadzieję na powodzenie w drodze do szczęścia.

Bardzo ciekawym dodatkiem w książce są fakty i zdjęcia na jej końcu. Znajdziemy tam chronologiczny spis najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, jak również zdjęcia, które są związane z miejscami opisanymi w powieści. To już moja druga styczność z tym autorem i w głębi serca myślę że nie ostatnia.
                        
                          
                                            
Nimniejsza recjenzja powstała we wspólpracy z Wydawnictwem Kobiece.


1 komentarz :